ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΧΟΛΗΣ

Η Βιβλιοθήκη του Τμήματος έχει ενοποιηθεί με τις βιβλιοθήκες των Τμημάτων Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Τουρκικών Σπουδών & Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών και Κοινωνιολογίας, αποτελώντας τμήμα της Κεντρικής Βιβλιοθήκης της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστμών.

Διαθέτει αναγνωστήριο με 50 θέσεις μελέτης, 6 σταθμούς αναζήτησης στον κατάλογο OPAC και 2 σταθμούς αναζήτησης στη τοπική ψηφιακή συλλογή διπλωματικών εργασιών και διδακτορικών διατριβών. Επίσης λειτουργεί  ένας από τους 5 σταθμούς εργασίας των βιβλιοθηκών του ΕΚΠΑ για την υποστήριξη ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) και συγκεκριμένα για φοιτητές με τυφλότητα, μειωμένη όραση και κινητικές αναπηρίες στα άνω άκρα.

Μέσα στο χώρο της Βιβλιοθήκης στεγάζεται επίσης το Κέντρο Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης (ΚΕΤ) του Πανεπιστημίου Αθηνών (τηλ.: 210 368 9539).

Η συλλογή της βιβλιοθήκης ανέρχεται σε 55.000 τόμοι βιβλίων, 550 τίτλούς ξενόγλωσσων και ελληνικών επιστημονικών περιοδικών, έντυπων και ηλεκτρονικών, καθώς και συλλογή σπάνιων βιβλίων και περιοδικών (από τον 19ο αιώνα έως και το 1950).

Μέσω της ιστοσελίδας των Βιβλιοθηκών του ΕΚΠΑ, μπορείτε να έχετε πρόσβαση στο κατάλογο της Βιβλιοθήκης (OPAC), το Ιδρυματικό Αποθετήριο Πέργαμος, όσο και σε ηλεκτρονικές βιβλιογραφικές βάσεις βιβλίων και περιοδικών. Αναλυτικές οδηγίες και επεξηγήσεις για όλα τα παραππάνω θα βρείτε στην ενότητα «ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΩΣ»

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης της Σχολής Ο.Π.Ε., χρησιμοποιώντας και την υπηρεσία live chat «Ρώτησε το Βιβλιοθηκονόμο».

Επικοινωνήστε ή επισκεφθείτε τη Βιβλιοθήκη στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στο Μοναστηράκι

διεύθυνση : Αιόλου 42-44 & Κολοκοτρώνη (5ος όροφος), 105 60 Αθήνα
τηλέφωνο : 210 368 9533 & 210 3245885