ΝΙΚΟΣ ΝΑΟΥΜ

Τρίτη -  09:00-17:00

Πέμπτη -  09:00-15:00

Στοιχεία Βιογραφικού

Σπούδασε  (1996-2001) στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών. Είναι κάτοχος 2 μεταπτυχιακών διπλωμάτων ειδίκευσης στην “Διαχείριση Πληροφιαριακών Συστημάτων" (Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ (2009)) και στην "Επιστήμη των Δεδομένων και Πληροφορίας" με εξειδίκευση στα "Μεγάλα Δεδομένα και Τεχνιτή Νοημοσύνη" (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ( 2021)).

Από το 2010 έως 2022 ήταν μέλος ΕΤΕΠ του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Εθνιού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και από το Μάρτιο 2022 είναι μέλος ΕΔΙΠ του ίδιου τμήματος.

Επί 10ετία διετέλεσε επιστημονικός συνεργάτης στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών "Δημόκριτος" στην Αθήνα, συμμετέχοντας σε ευρωπαϊκά και εθνικά προγράμματα συσχετιζόμενα με την ασφάλεια των δεδομένων, e-learning, e-διακυβέρνηση, ηλεκτρονική υγεία.

Για 2 χρόνια έχει συνεργασθεί με την “Διεθνή Επιτροπή Προσωπικής Καταστάσεως” (Commission Internationale de l'Εtat Civil ή CIEC) με αντικείμενο την ηλεκτρονική ενοποίηση των ληξιαρχείων των κρατών μελών.