ΔΙΕΘΝΕΣ-ΔΙΑΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ Π.Μ.Σ. SOUTH EUROPEAN STUDIES (ERASMUS MUNDUS)

Το Πρόγραμμα Erasmus Mundus της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχει σκοπό να προωθήσει την ποιότητα στην ανώτατη παιδεία και την ακαδημαϊκή συνεργασία με χώρες μέσα και έξω από την ΕΕ. Ανάμεσα στις δράσεις του Erasmus Mundus είναι η δημιουργία προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών διαπανεπιστημιακής συνεργασίας, με τη διεθνή κινητικότητα των φοιτητών ως κεντρικό στοιχείο της οργάνωσής τους.

To Κοινό Π.Μ.Σ. σε Σπουδές Νότιας Ευρώπης ιδρύθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus Mundus από Κοινοπραξία έξι ευρωπαϊκών πανεπιστημίων με συντονιστικό φορέα το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης (UoG - Ηνωμένο Βασίλειο). Λειτουργεί από το 2019 και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Το Πρόγραμμα είναι το πρώτο Π.Μ.Σ. διεθνώς που εστιάζει στη Νότια Ευρώπη ως σύνολο. Η περιοχή αποτελεί γεωπολιτικό σταυροδρόμι όπου οι σύγχρονες εξελίξεις αναφέρονται σε ζητήματα παγκόσμιας σημασίας, όπως ο εκδημοκρατισμός, ο λαϊκισμός, η μετανάστευση, η περιφερειακή ολοκλήρωση και οι σχέσεις Βορρά-Νότου. Το διεπιστημονικό Πρόγραμμα προσφέρει εξειδικευμένες γνώσεις για την περιοχή με ταυτόχρονη κατάρτιση στις μεθοδολογίες των κοινωνικών επιστημών.

Οι σπουδές στο Πρόγραμμα είναι διετείς, αποτελούμενες από τρία εξάμηνα διδασκαλίας και ένα τέταρτο εξάμηνο αφιερωμένο στην εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας. Οι φοιτητές συμμετέχουν σε τρεις περιόδους κινητικότητας. Το πρώτο εξάμηνο, στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, είναι κοινό για όλους και εν συνεχεία οι δυνατότητες επιλογής είναι, στο δεύτερο εξάμηνο ανάμεσα στο Εθνικό και Καποδιστριaκό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Universidad Autonoma de Madrid (Ισπανία), Ισπανία), και στο δεύτερο έτος σπουδών (γ’ και δ’ εξάμηνα) ανάμεσα στα δύο προαναφερόμενα πανεπιστήμια, το Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli (Ιταλία) και το Aix-Marseille Université (Γαλλία).

Κύρια γλώσσα διδασκαλίας είναι η αγγλική. με ορισμένα μαθήματα να προσφέρονται και στα γαλλικά και ισπανικά στις αντίστοιχες χώρες. Στο δ’ εξάμηνο οι φοιτητές επιλέγουν είτε διπλωματική εργασία βασισμένη σε έρευνα (Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία) είτε πρακτική άσκηση και επαγγελματική διπλωματική εργασία (Ισπανία, Γαλλία). Στο β’ έτος, το Πρόγραμμα περιλαμβάνει Χειμερινή Σχολή στο Πανεπιστήμιο της Λισσαβώνας (Πορτογαλία) με αντικείμενο την υποστήριξη των διπλωματικών εργασιών. Το Πρόγραμμα προσελκύει αριστούχους φοιτητές από όλο τον κόσμο και προσφέρει στους συμμετέχοντες μία πραγματικά διεθνή εκπαιδευτική εμπειρία.

Περισσότερα για το Πρόγραμμα στον δικτυακό τόπο του Π.M.Σ.