ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ: ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ - ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΣΜΟΣ - ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ

Στόχος του μαθήματος είναι η εμβάθυνση στις έννοιες της επανάστασης, της δημοκρατίας, του κοινοβουλευτισμού και της δικτατορίας. Οι έννοιες αυτές εξετάζονται σε ιστορική προοπτική και ερμηνεύονται με την βοήθεια της κοινωνικής και πολιτικής θεωρίας, της ιστορικής κοινωνιολογίας και της συγκριτικής πολιτικής ανάλυσης.

Το μάθημα διαρθρώνεται σε τέσσερις διδασκαλίες και οκτώ εισηγήσεις, σε επιμέρους θεματικές. Οι διδασκαλίες αποσαφηνίζουν και συστηματοποιούν τις θεωρητικές έννοιες που επιστρατεύονται στο μάθημα. Οι εισηγήσεις των φοιτητών (ατομικές ή συλλογικές) αναφέρονται σε επιμέρους διαστάσεις ή προσεγγίσεις των προβλημάτων που έχουν τεθεί στα εισαγωγικά μαθήματα, παρουσιάζουν ένα βασικό έργο από την σχετική με το θέμα βιβλιογραφία και οδηγούν στην συζήτηση περαιτέρω βιβλιογραφικών πηγών και στην εκπόνηση γραπτών εργασιών.

Περιεχόμενο μαθήματος

Α. Οι έννοιες που εξετάζονται στις διδασκαλίες περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων:

1. Παράδοση, νεοτερικότητα, μετανεοτερικότητα, εκσυγχρονισμός, αποπαραδοσιοποίηση
  2. Εκδημοκρατισμός, αποδημοκρατικοποίηση
  3. Εξέγερση, επανάσταση, αντεπανάσταση
  4. Κοινοβουλευτισμός, δικτατορία, ολοκληρωτισμός
  5. Εκκοσμίκευση, ιδεολογική πολιτική, ταυτοτική πολιτική, θρησκευτικοί φονταμενταλισμοί

Β. Τα επιμέρους έργα στα οποία βασίζονται οι εισηγήσεις είναι:

1. Ο μεγάλος μετασχηματισμός του Καρλ Πολάνι
  2. Το απολυταρχικό κράτος του Πέρρυ Άντερσον
  3. Το καπιταλιστικό κοσμοσύστημα του Ιμμάνουελ Βαλλερστάιν
  4. Οι ευρωπαϊκές επαναστάσεις του Τσαρλς Τίλλυ
  5. Ιστορικές πορείες προς την δημοκρατία και τον αυταρχισμό του Μπάρινγκτον Μουρ
  6. Η ανατομία του φασισμού του Ρόμπερτ Πάξτον
  7. Η κοινοβουλευτική δημοκρατία στην ημιπεριφέρεια του Νίκου Μουζέλη
  8. Η δημοκρατία σήμερα του Τσαρλς Τίλλυ

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές αναμένεται να είναι σε θέση:

1. να αντιλαμβάνονται την χρησιμότητα, αλλά και τους περιορισμούς της συγκριτικής ανάλυσης στην πολιτική επιστήμη
  2. να έχουν εξοικειωθεί με τις θεωρητικές έννοιες που εξετάζονται στο μάθημα και να μπορούν να τις επιστρατεύουν σε δικές τους εμπειρικές διερευνήσεις
  3. να ορίζουν τις βασικές διαφορές μεταξύ πολιτευμάτων σε ιστορική προοπτική
  4. να συνδέουν τις πολιτικές διαδικασίες του εκδημοκρατισμού και της αποδημοκρατικοποίησης με παράλληλες εξελίξεις στην οικονομία και τον πολιτισμό
  5. να γνωρίζουν τις οκτώ βασικές θεωρητικές συμβολές που εξετάζονται στις εισηγήσεις.