Η ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Το προτεινόμενο μάθημα προσφέρει μία διερεύνηση των βασικών μεθόδων και στρατηγικών εμπειρικής έρευνας στη Συγκριτική Πολιτική σε συνδυασμό με την εξέταση κεντρικών θεματικών ενοτήτων του υποπεδίου. Το μάθημα θα αποτελείται από δύο βασικές ενότητες. Κύριος στόχος της πρώτης ενότητας του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών με τη λογική και τα μεθοδολογικά εργαλεία της συγκριτικής ανάλυσης στην Πολιτική Επιστήμη. Με την ολοκλήρωση της πρώτης ενότητας οι φοιτητές θα είναι σε θέση να εφαρμόσουν τις βασικές αρχές της συγκριτικής μεθόδου σε δικές τους εργασίες, να υιοθετούν κατάλληλες στρατηγικές στην επιλογή περιπτώσεων και παρατηρήσεων, και να κατανοούν τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα διαφορετικών στρατηγικών συγκριτικής ανάλυσης.

Η δεύτερη κύρια ενότητα του μαθήματος εστιάζει σε επιμέρους θεματικές της Συγκριτικής Πολιτικής με έμφαση στην εμπειρική εξέταση ερευνητικών ερωτημάτων μέσω της χρήσης της συγκριτικής μεθόδου. Οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να προσεγγίσουν κριτικά κλασικές και σύγχρονες συγκριτικές μελέτες πάνω σε θεματικές όπως η πολιτική κουλτούρα, οι μεταβάσεις στη δημοκρατία, τα κοινωνικά κινήματα και η εκλογική συμπεριφορά. Με την ολοκλήρωση της δεύτερης ενότητας οι φοιτητές θα είναι σε θέση να κατανοούν διαφορές ανάμεσα στα κύρια θεωρητικά και μεθοδολογικά ρεύματα στη Συγκριτική Πολιτική, να αξιολογούν συγκριτικές μελέτες βάσει της ποιότητας εμπειρικής τεκμηρίωσης θεωρητικών υποθέσεων, καθώς και να χρησιμοποιούν συγκριτικές βάσεις δεδομένων στην εξέταση ερευνητικών ερωτημάτων.

Βασικό σύγγραμμα:

• Landman, Todd. Issues and Methods in Comparative Politics, 3rd edition. Routledge: London, 2008 (διαθέσιμο στο e-class)

Συμπληρωματικά συγγράμματα:

1. Sartori, Giovanni. Σημασιολογία, Έννοιες, Συγκριτική Μέθοδος. Εκδόσεις Παπαζήση: Αθήνα, 2004.
  2. Τεπέρογλου, Ευτυχία. Οι Άλλες «Εθνικές» Εκλογές. Αναλύοντας τις Ευρωεκλογές στην Ελλάδα 1981-2004. Εκδόσεις Παπαζήση: Αθήνα, 2016