ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ

"PSPA MUN SOCIETY": ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ (MUN)

"PSPA MUN Society": Επανίδρυση της ομάδας προετοιμασίας για συμμετοχή σε προσομοιώσεις Διεθνών Οργανισμών (MUN)

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε την επανίδρυση της ομάδας προετοιμασίας για συμμετοχή σε προσομοιώσεις Διεθνών Οργανισμών (MUN) και γενικότερα σε προσομοιώσεις Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Οργανισμών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (Department of Political Science and Public Administration MUN Society – PSPA MUN Society). Μετά από μια περίοδο παύσης, είμαστε ανανεωμένοι και έτοιμοι να προσφέρουμε στους φοιτητές μια εμπλουτισμένη εμπειρία σε προσομοιώσεις και συνέδρια τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.

Το Μοντέλο των Ηνωμένων Εθνών (MUN) παραμένει ακρογωνιαίος λίθος της βιωματικής μάθησης, προσφέροντας στους φοιτητές την ευκαιρία να βυθιστούν στον κόσμο της διεθνούς διπλωματίας και των παγκόσμιων υποθέσεων. Μέσω της συμμετοχής σε συνέδρια MUN, οι φοιτητές αναπτύσσουν κρίσιμες δεξιότητες όπως η διαπραγμάτευση, η δημόσια ομιλία, η έρευνα και η κριτική σκέψη. Η επανιδρυθείσα ομάδα μας στοχεύει να αναζωπυρώσει το πάθος για το μοντέλο των Ηνωμένων Εθνών μεταξύ των φοιτητών στο Τμήμα μας. Δεσμευόμαστε να διασφαλίσουμε ότι τα μέλη μας είναι καλά προετοιμασμένα για τη συμμετοχή τους σε όλες τις πτυχές του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (MUN), ως εκ τούτου, υποσχόμαστε να παρέχουμε ολοκληρωμένη εκπαίδευση και υποστήριξη για να εξοπλίσουμε τους φοιτητές με τις δεξιότητες και τις γνώσεις που απαιτούνται για την επιτυχία.

Επιπλέον, θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ένα υποστηρικτικό και χωρίς αποκλεισμούς περιβάλλον όπου οι φοιτητές δύνανται να μάθουν, να αναπτυχθούν και να συμβάλουν στην επιτυχία της ομάδας μας. Πιστεύουμε ότι με την προώθηση μιας συνεργατικής κοινότητας και την παροχή εξατομικευμένης υποστήριξης, μπορούμε να προετοιμάσουμε τα μέλη μας ώστε να διαπρέψουν σε Μοντέλα Ηνωμένων Εθνών.

Η συμμετοχή στην ομάδα μας προσφέρει στους φοιτητές την ευκαιρία να ενισχύσουν τις διπλωματικές τους δεξιότητες. Μέσω της συμμετοχής τους σε προσομοιώσεις, θα οξύνουν τις διαπραγματευτικές τακτικές τους, θα βελτιώσουν τις ικανότητές τους στον δημόσιο λόγο και θα κατακτήσουν την τέχνη της οικοδόμησης συναίνεσης - δεξιότητες απαραίτητες για την αποτελεσματική διπλωματία στο σημερινό περίπλοκο παγκόσμιο τοπίο. Επιπλέον, η συμμετοχή στην ομάδα προωθεί μια ευρύτερη κατανόηση των παγκόσμιων ζητημάτων και των διεθνών σχέσεων. Οι φοιτητές θα αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με τη λειτουργία των Ηνωμένων Εθνών και το ρόλο τους στην αντιμετώπιση των παγκόσμιων προκλήσεων, εμβαθύνοντας έτσι την παγκόσμια ευαισθητοποίηση και προοπτική τους. Καλωσορίζουμε φοιτητές από το Τμήμα μας ανεξαρτήτως ακαδημαϊκού έτους και πρότερης εμπειρίας, υπάρχει μια θέση για όλους στην ομάδα μας.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Εμμανουέλα Δούση, καθηγήτρια στον τομέα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών και ακαδημαϊκή υπεύθυνη της ομάδας, η οποία από την πρώτη στιγμή ήταν πρόθυμη να συνεισφέρει με κάθε δυνατό τρόπο στην επιτυχημένη επανίδρυση της ομάδας. Χωρίς τη συμβολή της δεν θα ήταν δυνατή η επίτευξη του εγχειρήματος μας.

Τέλος, για να συμμετέχετε ή να μάθετε περισσότερα σχετικά με την ομάδα, επικοινωνήστε μαζί μας στο pspamunsociety[at]gmail[dot]com ή επισκεφθείτε τα προφίλ μας στα κοινωνικά δίκτυα στο Facebook, στο Instagram και το LinkedIn με το όνομα PSPA MUN Society. Μείνετε συντονισμένοι για ενημερώσεις σχετικά με μελλοντικές συναντήσεις και αποστολές σε επερχόμενα συνέδρια.