ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024

Ημερομηνία Ορκωμοσίας πτυχιούχων περιόδου Φεβρουαρίου 2024

Ενημερώνουμε τους φοιτητές-τριες που ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους κατά την εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου 2024 ότι η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί την:

Δευτέρα 3 Ιουνίου 2024

στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών

(Προπύλαια-Κεντρικό Κτήριο – Πανεπιστημίου 30).

Η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί σε δύο κλιμάκια:

• Α - Μ: 11:00 π.μ. (προσοχή: ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ.)
  • Ν - Ω: 13:00 μ.μ. (προσοχή: ώρα προσέλευσης 12:00 μ.μ.)

***Εφιστούμε την προσοχή σας ως προς την αναγκαιότητα επίδειξης αστυνομικής ταυτότητας των ορκιζομένων, για λόγους ταυτοπροσωπίας.

Οι συνοδοί που μπορούν να παραστούν στην Αίθουσα και να παρακολουθήσουν την Τελετή Ορκωμοσίας είναι 4 άτομα για κάθε απόφοιτο. Στον περιορισμό των 4 ατόμων δεν περιλαμβάνονται τα τέκνα των αποφοίτων.

Η αλλαγή κλιμακίου εκτάκτως για σοβαρούς λόγους ΔΕΝ συνοδεύεται από τυχόν δικαίωμα του/της ορκιζόμενου/ης να αναγνώσει τον όρκο, σε περίπτωση που ο μέσος όρος του/της είναι μεγαλύτερος ή ίσος με τον εξ αρχής ορισθέντα/είσαι.

• Αίτηση Εξαίρεσης Καθομολόγησης (βλ. εδώ)

Η Αίτηση Εξαίρεσης Καθομολόγησης συνοδεύεται απαραίτητα με το ανάλογο δικαιολογητικό και αφορά μόνο όσους για σοβαρούς λόγους αδυνατούν να παρευρεθούν στην Τελετή Ορκωμοσίας (π.χ για λόγους υγείας, διαμένουν εκτός Αθηνών, εργάζονται κλπ). Με αυτό τον τρόπο απαλλάσσονται από την υποχρέωση αυτοπρόσωπης παρουσίας.

• Aνακοίνωση με οδηγίες σχετικές με την τελετή (βλ. εδώ)

01/04/2024

Από την Γραμματεία