ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΙΙ: ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΙΚΡΟΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ

Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών με το γνωστικό αντικείμενο της Πολιτικής Οικονομίας, με έμφαση στην μικροοικονομική θεωρία και πολιτική. Πιο συγκεκριμένα, το μάθημα εισάγει τους φοιτητές στον μηχανισμό λειτουργίας του οικονομικού συστήματος σε σύγχρονες καπιταλιστικές οικονομίες, εξετάζοντας τον τρόπο με τον οποίο φυσικά πρόσωπα, νοικοκυριά και επιχειρήσεις λαμβάνουν οικονομικές αποφάσεις, υπό διαφορετικές θεσμικές και οικονομικές συνθήκες.

Το μάθημα αποσκοπεί:

1. Στην ανάδειξη και ανάλυση των παραγόντων που διαμορφώνουν τους βασικούς οικονομικούς μηχανισμούς της προσφοράς και της ζήτησης.
  2. Στην ανάλυση του τρόπου με τον οποίον φυσικά πρόσωπα και νοικοκυριά λαμβάνουν καταναλωτικές αποφάσεις.
  3. Στην ανάλυση του τρόπου με τον οποίο οι επιχειρήσεις λαμβάνουν αποφάσεις για το επίπεδο της παραγωγής τους.
  4. Στην περιγραφή και ανάλυση των διαφορετικών μορφών αγοράς για τις αγορές προϊόντων.
  5. Στην περιγραφή και ανάλυση των αγορών για τους συντελεστές παραγωγής.
  6. Στην περιγραφή και ανάλυση ρυθμιστικών παρεμβάσεων του κράτους για την ομαλή λειτουργία της αγοράς.

Περιεχόμενο Μαθήματος

1. Εισαγωγή στην οικονομική επιστήμη
  2. Εισαγωγή στο Οικονομικό Σύστημα
  3. Εισαγωγή στην χρήση διαγραμμάτων στην οικονομική ανάλυση
  4. Προσφορά και Ζήτηση
  5. Χρήση των εννοιών της προσφοράς και της ζήτησης
  6. Συμπεριφορά του καταναλωτή
  7. Ανάλυση κόστους
  8. Συμπεριφορά της ανταγωνιστικής επιχείρησης
  9. Ατελής ανταγωνισμός
  10. Αποτυχίες της αγοράς
  11. Αγορές συντελεστών παραγωγής

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του µαθήµατος ο φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

1. Αναλύει βασικές οικονομικές έννοιες.
  2. Κατανοείκαι να μπορεί να χρησιμοποιεί διαγράμματα για την ανάλυση βασικών οικονομικών προβλημάτων.
  3. Διαβάζει και να κατανοεί καλύτερα εκθέσεις, άρθρα και αναλύσεις που αφορούν εγχώριες και διεθνείς οικονομικές εξελίξεις.
  4. Διαμορφώνει άποψη για την ορθότητα συγκεκριμένων ρυθμιστικών παρεμβάσεων και μέτρων οικονομικής πολιτικής.