ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ II: ΧΩΡΟΤΑΞΙΑ - ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ

Αντικείμενο του μαθήματος είναι η ανάλυση του τρόπου με τον οποίο ρυθμίζεται από το δίκαιο η ανάπτυξη και οργάνωση των πόλεων και των οικιστικών εν γένει περιοχών, των περιοχών ασκήσεως παραγωγικών και επιχειρηματικών δραστηριοτήτων και των περιοχών προστασίας, καθώς και η χρήση, δόμηση και εν γένει εκμετάλλευση του εδάφους στις αστικές περιοχές και την ύπαιθρο. Στο πλαίσιο του μαθήματος εξετάζονται ειδικότερα η ιστορική διαμόρφωση και το σύγχρονο περιεχόμενο του χωροταξικού και πολεοδομικού δικαίου, το συνταγματικό πλαίσιο της χωροταξίας και πολεοδομίας και η ερμηνεία του από τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, τα βασικά εργαλεία και οι φορείς του χωροταξικού και πολεοδομικού σχεδιασμού, οι κατηγορίες και το περιεχόμενο των χρήσεων γης καθώς και οι βασικοί κανόνες για τη δόμηση των ακινήτων και τον έλεγχο της οικοδομικής δραστηριότητας.

Σκοπός του μαθήματος είναι η εισαγωγή των φοιτητών στις ιδιοτυπίες του χωρικού σχεδιασμού ως κρατικής δραστηριότητας και η εξοικείωσή τους με βασικές έννοιες, θεσμούς και εργαλεία του χωροταξικού και πολεοδομικού δικαίου.

Περιεχόμενο μαθήματος

1. Έννοια και χαρακτηριστικά γνωρίσματα του χωροταξικού και πολεοδομικού δικαίου
  2. Η ιστορική διαμόρφωση του δικαίου χωροταξίας και πολεοδομίας στην Ελλάδα
  3. Το συνταγματικό πλαίσιο του χωροταξικού και πολεοδομικού σχεδιασμού
  4. Βασικές αρχές στη χωροταξική και πολεοδομική νομολογία του ΣτΕ
  5. Ο χωροταξικός και πολεοδομικός σχεδιασμός ως μέθοδος διοικητικής δράσεως: είδη, περιεχόμενο και νομικές συνέπειες χωροταξικών και πολεοδομικών σχεδίων
  6. Οι φορείς άσκησης χωροταξικού και πολεοδομικού σχεδιασμού: συνταγματικό πλαίσιο κατανομής αρμοδιοτήτων, ρόλος και αρμοδιότητες κρατικής διοίκησης και τοπικής αυτοδιοίκησης
  7. Η απόκτηση των κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων της πόλεως και η εφαρμογή του πολεοδομικού σχεδιασμού
  8. Χρήσεις γης: κατηγορίες και περιεχόμενο
  9. Κανόνες δόμησης (εντός σχεδίου δόμηση, εκτός σχεδίου δόμηση, δόμηση σε οικισμούς που στερούνται σχεδίου)
  10. Οικοδομική άδεια – Έλεγχος εφαρμογής οικοδομικών αδειών – Αυθαίρετη δόμηση

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, ο φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

1. αντιληφθεί τον ρόλο που επιτελεί το χωροταξικό και πολεοδομικό δίκαιο κατά την ανάπτυξη και τη διαμόρφωση των πόλεων και οικισμών, τη χωροθέτηση οικονομικών δραστηριοτήτων και υποδομών και την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας
  2. κατανοήσει και συστηματοποιήσει τις βασικές έννοιες και μηχανισμούς του χωροταξικού και πολεοδομικού δικαίου
  3. διαβάζει και κατανοεί βασικά νομικά κείμενα (νόμους, κανονιστικές πράξεις, δικαστικές αποφάσεις κ.λπ.) χωροταξικού και πολεοδομικού χαρακτήρα
  4. συνδυάζει τις γενικές γνώσεις δημοσίου δικαίου που αποκτά στο πλαίσιο της οικείας κατεύθυνσης του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών με τα ειδικότερα νομικά και θεσμικά ζητήματα που αναφύονται στο πεδίο του χωροταξικού και πολεοδομικού δικαίου.