ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των ενδιαφερόμενων φοιτητριών και φοιτητών με την οργάνωση και λειτουργία του ευρωπαϊκού συστήματος συνεργασίας. Το μάθημα προσπαθεί να απαντήσει στο ερώτημα εάν και κατά πόσον το ευρωπαϊκό σύστημα συνεργασίας αποτελεί ένα πολιτικό σύστημα αντίστοιχο στη λειτουργία του με τα εθνικά πολιτικά συστήματα των κρατών μελών.

Για τον σκοπό αυτό η ύλη του μαθήματος περιλαμβάνει αναφορές και συζήτηση διατάξεων των ευρωπαϊκών συνθηκών σχετικά με τα όρια της αρμοδιότητας των θεσμικών οργάνων της ΕΕ, καθώς και εκτενή αναφορά / ανάλυση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ, των κρατών μελών και των εκπροσώπων της κοινωνίας των πολιτών σε μια σειρά από πολιτικές της ΕΕ όπως:

1. Κοινή αγροτική πολιτική / κοινή αλιευτική πολιτική
  2. Περιφερειακή πολιτική
  3. Άσυλο και μετανάστευση
  4. Έρευνα και καινοτομία
  5. Άμυνα και ασφάλεια

Με το μάθημα αυτό αναμένουμε την πλήρη κατανόηση των φοιτητριών / φοιτητών στον τρόπο λειτουργίας της ΕΕ, τις αρμοδιότητες των θεσμικών οργάνων της ΕΕ καθώς και τις αρμοδιότητες των εθνικών κυβερνήσεων.