ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ Ι: ΜΑΚΡΟΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Το μάθημα αποσκοπεί στην παρουσίαση βασικών μακροοικονομικών θεμάτων, η επιλογή και αναλυτική προσέγγιση των οποίων προσαρμόζεται στις ανάγκες – και το γενικότερο πρόγραμμα σπουδών – των φοιτητών της πολιτικής επιστήμης. Ειδικότερα, συζητούνται οι έννοιες και η μέθοδος μελέτης των φαινομένων της συνολικής οικονομίας, επιχειρείται η εξήγηση των τελευταίων και επισημαίνεται η σημασία τους για την ευημερία των κοινωνιών και των κοινωνικών ομάδων. Επίσης, συζητούνται οι στόχοι, τα μέσα και τα εργαλεία της μακροοικονομικής πολιτικής – νομισματικής και δημοσιονομικής.

Περιεχόμενο μαθήματος

1. ​​​​Εισαγωγή: Τι είναι η μακροοικονομική θεωρία και ποιος είναι ο ρόλος της μακροοικονομικής πολιτικής​​​
  2. Τα βασικά μακροοικονομικά μεγέθη και η μέτρησή τους – Εθνικοί λογαριασμοί
  3. Η θεωρία, η εμπειρία και η πολιτική οικονομία της (οικονομικής) μεγέθυνσης
  4. Κατανάλωση, αποταμίευση, επένδυση
  5. Απασχόληση, ανεργία και αγορά εργασίας
  6. Χρήμα, τράπεζες, πίστη
  7. Πληθωρισμός και αποπληθωρισμός
  8. Η μακροοικονομική της ανοικτής οικονομίας
  9. Βραχυχρόνιες οικονομικές διακυμάνσεις και επιχειρηματικοί κύκλοι
  10. Μακροοικονομική πολιτική σταθεροποίησης – Νομισματική και δημοσιονομική πολιτική
  11. Οι μεγάλες μακροοικονομικές διαμάχες: Θεωρία και πολιτική

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές/τριες αναμένεται να είναι σε θέση:

1. να αντιλαμβάνονται βασικές μακροοικονομικές έννοιες όπως, η οικονομική μεγέθυνση, η ανεργία, οι εγχώριοι εισοδηματικοί περιορισμοί και ο εξωτερικός εισοδηματικός περιορισμός του κράτους, η ζήτηση και η προσφορά χρήματος, ο πληθωρισμός και οι επιχειρηματικοί κύκλοι
  2. να γνωρίζουν τις διαφορές μεταξύ αντιμαχόμενων (μακρο-)οικονομικών θεωριών και ρευμάτων οικονομικής σκέψης
  3. να συζητούν ζητήματα που άπτονται της οικονομικής και ιδίως της μακροοικονομικής πολιτικής, καθώς και των σχετικών με αυτήν αντιπαραθέσεων
  4. να κατανοούν τις ελληνικές και ευρωπαϊκές οικονομικές εξελίξεις.

Περισσότερο υλικό υποστήριξης και ευρύτερου προβληματισμού στον δικτυακό τόπο poleconomix.