ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΙΙ

Αντικείμενο του μαθήματος είναι η εμβάθυνση πάνω στα ζητήματα που καλύφθηκαν στο μάθημα Μέθοδοι και Τεχνικές Κοινωνικής Έρευνας 1, καθώς και η επέκταση σε νέα, περισσότερο εξειδικευμένα  ζητήματα, τόσο στο επίπεδο της συλλογής και παραγωγής δεδομένων, όσο και στο επίπεδο της ανάλυσής τους, με έμφαση στην ποσοτική ανάλυση. Παρουσιάζονται νέα ερευνητικά εργαλεία, ενώ δίνεται έμφαση στην εσωτερική λογική της έρευνας, στον εντοπισμό και στην αποφυγή σφαλμάτων, λογικών και άλλων. Επίσης, πραγματοποιείται εκτενής αναφορά στον τρόπο ανάγνωσης και ανάλυσης δημοσιευμένων ερευνητικών αποτελεσμάτων, μέσω της εξοικείωσης με αντίστοιχο υλικό., οι Παράλληλα, παρουσιάζονται ορισμένα ιστορικά ερευνητικά προγράμματα, εγχώρια και διεθνή, στις βασικές μεθοδολογικές τους διαστάσεις.

Το μάθημα αποσκοπεί:

1. Στην περαιτέρω εξοικείωση των φοιτητών/τριών με την ερευνητική μεθοδολογία και, ιδιαίτερα, με απαιτητικές πτυχές αυτής.
  2. Στην εισαγωγή των φοιτητών σε βασικές μεθόδους ποσοτικής ανάλυσης ερευνητικών δεδομένων.
  3. Στην εξοικείωση των φοιτητών με την ανάγνωση και ερμηνεία ερευνητικών αποτελεσμάτων.

Περιεχόμενο μαθήματος

1. Οι μεταβλητές
  2. Οι σχέσεις μεταξύ μεταβλητών. Συσχέτιση, αιτιότητα και σφάλματα.
  3. Πληθυσμός έρευνας και δειγματοληψία
  4. Διαθέσιμοι ερευνητικοί σχεδιασμοί (μελέτη περίπτωσης, συγκριτική μελέτη, δημοσκοπήσεις, είδη ποιοτικών ερευνών)
  5. Το πείραμα στην κοινωνική έρευνα
  6. Τεχνικές παρατήρησης
  7. Υφιστάμενα δεδομένα
  8. Ανάλυση περιεχομένου
  9. Ποιοτική ανάλυση περιεχομένου και θεματική ανάλυση
  10. Σύνθετα μέτρα, δείκτες και κλίμακες
  11. Ποσοτική ανάλυση: μέτρα κεντρικής τάσης, μέτρα διασποράς, συνδιακύμανση και συσχέτιση, διμεταβλητή και πολυμεταβλητή ανάλυση.
  12. Παρουσίαση και ανάλυση ερευνητικών προγραμμάτων και ερευνητικών αποτελεσμάτων.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές/τριες

1. θα έχουν εξοικειωθεί με απαιτητικές μεθόδους συλλογής, παραγωγής και ανάλυσης ερευνητικών δεδομένων
  2. θα είναι σε θέση να κατανοήσουν κριτικά, να σχολιάσουν, να ερμηνεύσουν και να χρησιμοποιήσουν δημοσιευμένες έρευνες στις δικές τους εργασίες.

Συγγράμματα μαθήματος

1. Adler, Emily and Clark, Roger (2017) ΚοινωνικήΈρευνα. Μια ξενάγηση στις Μεθόδους και στις Τεχνικές [Επιμ. Γ. Τσίρμπας]. Εκδόσεις Τζιόλα& Υιοί Α.Ε. Κωδικός Ευδόξου: 68373990
  2. Σταλίκας, Αναστάσιος και Κυριάζος, Θεόδωρος (2019) Μεθοδολογία Έρευνας και Στατιστική. Αθήνα: Εκδόσεις Τόπος. Κωδικός Ευδόξου: 86199866