ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Αντικείμενο του μαθήματος είναι η συστηματική διερεύνηση δύο κορυφαίων εκδηλώσεων του ευρωπαϊκού δημόσιου πολιτισμού: της δημοκρατίας και της πολιτείας. Το μάθημα εστιάζει στις διαδρομές της διανοητικής και θεσμικής τους ωρίμανσης και διαλέγεται με τη διαμόρφωση δήμου/πολιτείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Αντλώντας από την πολιτική θεωρία του ρεπουμπλικανισμού και του φιλελευθερισμού, εξετάζει κομβικές έννοιες της πολιτικής και επιχειρεί να εξοικειώσει τους/τις φοιτητές/τριες με τη φύση και την εξελικτική δυναμική της δημοκρατίας και της πολιτείας σε συνάρτηση προς κλασικές και νέες μορφές πολιτικής οργάνωσης και προς τις αξίες του ευρωπαϊκού δημόσιου πολιτισμού.

Το μάθημα αποσκοπεί:

1. στην κατανόηση της φύσης και της εξελικτικής δυναμικής της δημοκρατίας και της πολιτείας στην Ευρώπη
  2. στην κατανόηση των αξιών του ευρωπαϊκού δημόσιου πολιτισμού
  3. στην κατανόηση της πολιτικής θεωρίας του ρεπουμπλικανισμού και του φιλελευθερισμού
  4. στην αξιολόγηση της θέασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως πολιτείας
  5. στη διερεύνηση των όρων και απαιτήσεων της πολιτειακής ελευθερίας

Περιεχόμενο μαθήματος

1. Μια εισαγωγή στην έννοια της πολιτικής
  2. Έννοια, θεμελίωση και αρχιτεκτονική της πολιτείας
  3. Πολιτειολογικές εκδοχές: πόλις, res publica, κράτος
  4. Δήμος, δημοκρατία και δημοκρατική πολιτεία
  5. Η πολιτική θεωρία του ρεπουμπλικανισμού
  6. Η πολιτική θεωρία του φιλελευθερισμού
  7. Κοινό αγαθό και/ως πολιτειακή ελευθερία
  8. Συνεκδοχές I: ένωση, ομοσπονδία, συνομοσπονδία
  9. Συνεκδοχές ΙΙ: πολιτεία, συμπολιτεία, κοινοπολιτεία
  10. Η έννοια της κυριαρχίας και οι μεταλλάξεις της
  11. Ευρωπαϊκή Ένωση Ι: πολιτειολογικές θεάσεις
  12. Ευρωπαϊκή Ένωση ΙΙ: «από δημοκρατίες σε δημοκρατία»;
  13. Μια αποτίμηση: προς ένα «διανοητικό κεκτημένο»

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

1. διαθέτει βασικές γνώσεις γύρω από τις έννοιες της δημοκρατίας και της πολιτείας
  2. κατανοεί το περιεχόμενο και τη σημασία των αξιών του ευρωπαϊκού δημόσιου πολιτισμού
  3. αξιολογήσει την εννόηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως πολιτείας
  4. έχει ενισχύσει τη γνώση της/του γύρω από τη διανοητική συμβολή της πολιτικής θεωρίας του ρεπουμπλικανισμού και του φιλελευθερισμού
  5. έχει αναπτύξει ένα βασικό πλέγμα θεωρητικών παραστάσεων γύρω από γενικές έννοιες της πολιτικής (θεωρίας), όπως ελευθερία, εξουσία, κυριαρχία, αντιπροσώπευση, νομιμοποίηση, ιδιότητα του πολίτη, συνταγματισμός, κ.ά.
  6. έχει εξοικειωθεί με βασικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις και εργαλεία που αναπτύσσονται στο πεδίο της κανονιστικής πολιτικής θεωρίας