ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΝΤΥΠΩΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Κατάθεση εντύπων ολοκλήρωσης ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Τα δικαιολογητικά λήξης που πρέπει να καταθέσετε στο Κεντρικό Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του ΕΚΠΑ μετά το πέρας της πρακτικής άσκησης, είναι τα εξής:

ΕΝΤΥΠΟ 4 - Απογραφικό Δελτίο Εξόδου

1. Υποβάλλεται σε 1 αντίτυπο.
  2. Αφήνετε κενά τα πεδία 1,2,3,4,5,6,7,8,11,13.
  3. Συμπληρώνετε τα στοιχεία σας στα πεδία 9 και 10. Στο πεδίο 12 αναγράφετε την ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής, στο πεδίο 13 απαντάτε ΝΑΙ. Απαντάτε στα επόμενα ερωτήματα με  ένα ΝΑΙ σε όποια απάντηση «ταιριάζει» σε εσάς. Το εκτυπώνετε και το υπογράφετε στον κενό χώρο μετά το τέλος των ερωτημάτων.

ΕΝΤΥΠΟ 5 - Βεβαίωση εκτέλεσης Π. Α. από τον Υπεύθυνο του Φορέα

1. Υποβάλλεται σε 1 αντίτυπο.
  2. Το έγγραφο αυτό το εκτυπώνετε και το δίνετε στον υπεύθυνο/νόμιμο εκπρόσωπο του φορέα σας για υπογραφή και σφραγίδα του φορέα. Ο νόμιμος εκπρόσωπος πιστοποιεί την εκτέλεση του πλήρους διαστήματος της πρακτικής σας, υπογράφει και τοποθετεί τη σφραγίδα του φορέα.

ΕΝΤΥΠΟ 6 - Αναλυτική έκθεση πεπραγμένων του Φοιτητή

1. Υποβάλλεται σε 1 αντίτυπο.
  2. Το έγγραφο αυτό το συμπληρώνετε αποτυπώνοντας τις εργασίες που πραγματοποιήσατε καθώς και τις εμπειρίες που αποκομίσατε στο διάστημα που υλοποιήσατε την πρακτική σας άσκηση, το εκτυπώνετε και το υπογράφετε.

ΕΝΤΥΠΟ 7 - Έκθεση επίδοσης ασκούμενου από τον Εργασιακό Επιβλέποντα του Φορέα

1. Υποβάλλεται σε 1 αντίτυπο.
  2. Το έγγραφο αυτό το εκτυπώνετε και το δίνετε στον επιβλέποντα του φορέα σας για συμπλήρωση και υπογραφή. Ο επιβλέπων συμπληρώνει τα καθήκοντα που σας είχαν ανατεθεί και «αξιολογεί» τον τρόπο με τον οποίο τα ασκήσατε, υπογράφει και τοποθετεί τη σφραγίδα του φορέα.

ΕΝΤΥΠΟ 8 - Υπεύθυνη Δήλωση Τηλεργασίας Φοιτητή

1. Υποβάλλεται από τον ασκούμενο σε 1 αντίτυπο, εφόσον ασκήθηκε με τηλεργασία.
  2. Ο ασκούμενος που ασκήθηκε εξ ολοκλήρου δια ζώσης, δεν υποβάλλει το ΕΝΤΥΠΟ 8.
  3. Αφήνετε τα κενά πεδία με τα προσωπικά στοιχεία σας.
  4. Αναγράφετε στο σημείο με την κόκκινη επισήμανση την ονομασία του φορέα σας.
  5. Το εκτυπώνετε και το υπογράφετε.

ΕΝΤΥΠΟ 9 - Δήλωση Τηλεργασίας Φορέα

1. Υποβάλλεται σε 1 αντίτυπο, εφόσον ο φοιτητής ασκήθηκε με τηλεργασία.
  2. Ο ασκούμενος που ασκήθηκε εξ ολοκλήρου δια ζώσης, δεν υποβάλλει το ΕΝΤΥΠΟ 9.
  3. Συμπληρώνετε τα κενά πεδία με το ονοματεπώνυμο σας, την ονομασία του φορέα σας και τη περίοδο πρακτικής όπως αναγράφεται στο Ιδιωτικό Συμφωνητικό σας.
  4. Το εκτυπώνετε και το δίνετε στο φορέα να το υπογράψει και το σφραγίσει.

ΕΝΤΥΠΟ 10 - Βεβαίωση Εκτέλεσης Π.Α. από την Επ. Υπεύθυνη του Τμ. ΠΕΔΔ κ. Λιαλιούτη

Το έντυπο θα το συμπληρώσετε και θα ζητήσετε από την κ. Λιαλιούτη (zlialiouti[at]pspa.uoa[dot]gr) να σας το υπογράψει.

ΕΝΤΥΠΟ 11 - Ημερήσιο Πρόγραμμα Παρουσίας και Δραστηριοτήτων Ασκούμενου

Το έντυπο το συμπληρώνεται και το δίνετε στον υπεύθυνο του φορέα σας για να το υπογράψει και να το σφραγίσει. Το περιλαμβάνει αναλυτικές οδηγίες συμπλήρωσης.

ΕΝΤΥΠΟ Δήλωσης Έναρξης στην Εργάνη

Το αντίγραφο δήλωσης της έναρξης της πρακτικής στο Πληροφοριακό Σύστημα ΕΡΓΑΝΗ θα το λάβετε εκτυπωμένο, υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από τον Φορέα σας.

ΕΝΤΥΠΟ Δήλωσης Λήξης στην Εργάνη

Το αντίγραφο δήλωσης της λήξης στο Πληροφοριακό Σύστημα ΕΡΓΑΝΗ θα το λάβετε εκτυπωμένο, υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από τον Φορέα σας

Σημεία Προσοχής Δικαιολογητικών Λήξης:

Þ     Τα έγγραφα είναι όλα πρωτότυπα. Δεν γίνονται δεκτά από το Κεντρικό Γραφείο σκαναρισμένα έντυπα ή φωτοτυπίες των εντύπων. Οι υπογραφές (με μπλε στυλό) και οι σφραγίδες στα δικαιολογητικά λήξης πρέπει να είναι πρωτότυπες. (όχι σκαναρισμένες).

Þ     Σε όλα τα δικαιολογητικά λήξης, εκεί που γράφει Αθήνα και έχει κενό για ημερομηνία θα πρέπει να βάλετε την ημερομηνία που λήγει η πρακτική σας ή μεταγενέστερη όταν μπουν οι υπογραφές.

Þ     Για επιβεβαίωση και αποφυγή λαθών, μπορείτε να επικοινωνείτε πριν τη συμπλήρωσή τους (imeleas[at]pspa.uoa[dot]gr).

Γραφείο Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών
Θεμιστοκλέους 6 & Γαμβέτα, Αθήνα, ΤΚ 10678,