Αρχική Σελίδα (ΕΛΛ) » Υποστήριξη » Βιβλιοθήκη Σχολής

Βιβλιοθήκη Σχολής

Η κοινή, από το 2016, Βιβλιοθήκη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης και των Τμημάτων "Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης" και "Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών" στεγάζεται στο κτήριο της Αιόλου 42-44 (στο Μοναστηράκι) και εκτείνεται σε 800 τ.μ. στον 5ο και 6ο όροφο.

Ως Βιβλιοθήκη του Τμήματος Π.Ε.Δ.Δ. άρχισε να λειτουργεί τον Μάρτιο του 1990 και στις συλλογές της, πριν την συνένωσή της με τις βιβλιοθήκες των δύο άλλων Τμηματών, περιλαμβάνονταν: 30.000 τόμοι βιβλίων, που μπορούν να αναζητηθούν από τον ενιαίο κατάλογο (OPAC) των βιβλιοθηκών του Πανεπιστημίου και 423 τίτλοι ή 15.000 τεύχη περιοδικών σε έντυπη ή/και ηλεκτρονική μορφή. Η Βιβλιοθήκη διαθέτει σπάνια βιβλία (από τον 19ο αιώνα έως και το 1950), διδακτορικές διατριβές, διπλωματικές εργασίες κλπ. Όλο το υλικό της Βιβλιοθήκης ανήκει σε θεματικές ενότητες που αφορούν τις Κοινωνικές Επιστήμες με ιδιαίτερη έμφαση στους τομείς εξειδίκευσης του Τμήματος. Η Βιβλιοθήκη είναι δανειστική για το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος. Την Βιβλιοθήκη στελεχώνουν εξειδικευμένοι βιβλιοθηκονόμοι, ικανοί να εξυπηρετήσουν και να βοηθήσουν τους χρήστες να αντλήσουν πληροφορίες για την έρευνά τους σε εθνικό και διεθνές επίπεδο. Μέσα στο χώρο της Βιβλιοθήκης στεγάζεται και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευθείτε τους δικτυακούς τόπους:

Επικοινωνήστε ή επισκεφθείτε τη Βιβλιοθήκη στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στο Μοναστηράκι

διεύθυνση : Αιόλου 42-44 & Κολοκοτρώνη (5ος όροφος), 105 60 Αθήνα
τηλέφωνο : 210 368 9533