Αρχική Σελίδα (ΕΛΛ) » Προβολή πρότασης

Προβολή πρότασης

Athens EU Model 2018 - Call for Applications

The Institute of European Integration and Policy of the Department of Political Science and Public Administration (National and Kapodistrian University of Athens, Greece) is pleased to announce the organization of "Athens EU Model 2018" to be held on 24-27 April 2018 at the Department’s premises, located at 42-44, Aiolou str. Monistaraki area, in the historical centre of Athens. The Athens EU Model is one of the main activities of the Jean Monnet module “Moving the EU forward” co-funded by the ERASMUS + programme.

The Model will be a four-day simulation of two EU institutions, the European Commission and the Council of the EU. The call is open to 58 advanced undergraduate students and graduates from Greek and foreign Universities. Participants will be assigned the role of EU Commissioners and Council Ministers, promoting their policy positions and negotiating on the accession of the Balkan states. The working language of the simulation will be English.

For further information on the agenda items and the application procedure please visit the Institute’s site eeep.pspa.uoa.gr. Participation fee covering three preparatory lectures and the Model’s dossier is set to 10 euros per person.

Deadline for applications:

• Board members: November 30th, 2017
  • Delegates: February 16th, 2018

Successful applicants will be informed during the first week of December and March respectively. Participants will receive their study guides and relevant material shortly after, and they will have the opportunity to attend three preparatory lectures on the institutional processes, negotiation techniques and the prospects of the accession of the Balkan states.

Board member application form is available here and delegate application form here.

Do not hesitate to contact the Institute at info-eeep[at]pspa.uoa[dot]gr for any queries you may have. We are looking forward to welcoming you at the Athens EU Model 2018.